wtorek, 26 kwietnia 2016

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych z Camp Leaders USA


Od 2007 roku Camp Leaders Poland organizuje co roku wyjazdy do USA w celu wymiany kulturowej, poznania nowych ludzi, zdobycia doświadczenia oraz przede wszystkim podszlifowania języka angielskiego. 

W swojej ofercie mają kilka programów. 
Ja opiszę ten, który wybrałam wspólnie ze znajomymi czyli wyjazd na amerykański ośrodek kolonijny, czyli na tak zwany amerykański kamp. 

Tak w skrócie mówiąc - są to kampy znajdujące się z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, miasta. Najczęściej zlokalizowane w lesie bądź nad jeziorami. Rodzice wysyłają tam swoje dzieci, żeby czerpały z wakacji jak najwięcej - zamiast siedzieć w domu w mieście, a co za tym idzie - przed telewizorem czy komputerem. 



Program jest typowym programem Work&Travel. 
Przez 10 tygodni pracuje się na kampie, a po zakończeniu kontraktu mamy 30 dni na samodzielne zwiedzanie USA. 
Aby przejrzyście pokazać Wam na czym to wszystko polega opiszę to w formie pytań i odpowiedzi.

Czym zajmuję się na kampie?
Pracodawcy amerykańscy oferują różne stanowiska pracy: praca na kuchni, praca w pralni, "złota rączka" (czyli prace pomocnicze, naprawy), sprzątanie, praca w ogrodzie, ochroniarz, prace biurowe (jednak to tylko dla osób posługujących się płynnie językiem angielskim i posiadającym doświadczenie w takich pracach). Bardzo dużym plusem jest to, że możesz sobie wybrać obszar pracy w jakiej chciałbyś się znaleźć. 
Ja będę pracowała jako Support Staff, a konkretniej Kitchen Staff, a jeszcze wyszczególniając jako kelnerka. 

Ile godzin dziennie pracuję?
Dużo zależy od kampu, jednak średnio jest to między 8-10 godzin dziennie. Nie jest to łatwa praca, więc nie należy jechać nastawionym na rozrywkę tylko przygotować się do tego, że może być bardzo ciężko. Zwłaszcza na początku. Dużo więcej rzeczy będę mogła opowiedzieć dopiero po powrocie, kiedy będę miała własne doświadczenie pracy na takim kampie. Jeżeli Was ten temat zainteresuje to jak najbardziej może powstać taki post. 

Ile wynoszą zarobki na kampie?
Wynagrodzenie wynosi minimum 1200 dolarów. Można otrzymać również premię za rzetelnie wykonywaną pracę, ale również można przedłużyć pracę na kampie i wtedy wynagrodzenie jest naliczane za każdy dzień (minimum 40 dolarów na dzień).

Co z zakwaterowaniem i wyżywieniem?
Pracodawca zapewnia nam zakwaterowanie oraz wyżywienie. Za nic nie płacimy (oczywiście jeśli w trakcie dnia wolnego kupimy sobie coś poza kampem to płacimy za to z własnej kieszeni). 

Co po pracy na kampie?
Gdy nasz kontrakt z pracodawcą się zakończy - wiza J1 uprawnia nas do pozostania w USA do końca września. Zatem możemy podróżować nawet cały miesiąc. 


Co do moich planów... 
Są różne typy kampów o czym należy pamiętać i wziąć pod uwagę. Możemy zatrudnić się na kampie gdzie dzieci pochodzą z ubogich rodzin, na kampie dla dzieci specjalnej troski, są również obozy prywatne, rodzinne i religijne. 
Ja jadę na kamp dla zdrowych dzieciaczków z prywatnych rodzin, jedynie na co bardzo zwracają uwagę to na orzechy... Dzieci, które będą przebywać na tym kampie są uczulone na orzechy, co oznacza, że nie mogę mieć żadnego produktu, które zawiera choćby śladowe ilości orzechów, jak np. żel do mycia ciała. Opowiem tutaj ciekawą anegdotę. 
Dwa lata temu na tym kampie pracowały dwie polki. Jedna z nich w trakcie dnia wolnego kupiła sobie gdzieś poza terenem kampu batona, a dokładnie snickersa. Miała po prostu na niego ochotę. Wróciły na kampa razem z tym batonem i pech chciał, że zobaczył to dyrektor kampu. Zostały one natychmiastowo zwolnione, ponieważ baton ten zawiera orzechy. Najbardziej ciekawym faktem jest to, że przyczyną zwolnienia tej drugiej dziewczyny, która nie kupiła batona było to, że po prostu przy tym była. Dlatego jeżeli kamp ma swoje zasady to należy się ich trzymać twardo. 

Przejdźmy do przyjemniejszych rzeczy, czyli podróżowanie... które kocham!! :)

Zamierzamy zwiedzać Stany Zjednoczone przez trzy tygodnie - od wschodniego po zachodnie wybrzeże. 
Jednak na ten temat chciałabym poświęcić osobny post.


Ogólnie moim planem jest po powrocie z USA zrobienie tutaj wpisów z podróży - gdzie byliśmy, co zwiedziliśmy, album zdjęć co warto zwiedzić i różnych ciekawostek podróżniczych.
Chcę również poruszyć temat jak było na kampie, zamieszczenie różnych ciekawych opowieści, jak dokładniej wyglądała praca, czy faktycznie jest ciężko, jakich ludzi poznałam. 
Możliwe, że pojawią się również filmiki na moim kanale, a więc zachęcam Was do zaglądnięcia tam! :)

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałam do końca tematu programu, w którym uczestniczę, więc jeśli macie jakiekolwiek pytania to możecie zadać je w komentarzach. 
Na wszystkie chętnie odpowiem.

Program ten jednak wymaga poświęcenia na początku dużo czasu, cała organizacja wyjazdu, załatwianie dokumentów. 
Jest mnóstwo kwestii do poruszenia, także mam nadzieję, że kogoś z Was to zainteresuje. :)

P.S. Jak tylko blog osiągnie 1000 wyświetleń pojawi się dla Was mały konkurs, także obserwujcie mnie uważnie kochani :) 

1 komentarz:

 1. Jejku jak ja ci zadzroszczę !
  Zapraszam do nas :)
  Jeżeli ci się spodoba zaobserwuj :)
  fashion--twins.blogspot.com
  Pozdrawiamy cieplutko kochana :*
  3maj sie<3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za pozostawiony komentarz!
Na pewno zaglądnę do Ciebie! :)
Jeżeli podoba Ci się tutaj na moim blogu, zachęcam do zaobserwowania by być na bieżąco z nowymi postami.